Трэцяя перамога ў Адзінай Лізе ВТБ!

Ход гульні

Пачатак матча супраць «Ніжняга» стаў поўнай нечаканасцю для заўзятараў мінчукоў: мала таго, што гаспадары набралі 19 ачкоў за першыя 5 хвілін, так яшчэ і прапусцілі пры гэтым усяго 4. Абаронцы НН вельмі ўчэпіста трымалі разыгрываючых суперніка, не даючы тым пачаць пазіцыйны наступ. Апроч таго, у ніжагародцаў у кош залятала літаральна ўсе: дастаткова ўспомніць трапленне з 8 метраў на апошніх секундах валодання.

Але пад канец першай чвэрці «Цмокі» вярнуліся ў гульню. Пара Садлер-Кравіш дзейнічала эфектыўна ў наступе: Дэвон часта прасіў заслон ад цэнтравога, а потым ці атакаваў сам, ці аддаваў перадачу на Дэвіда. Да першага перапынку «Цмокі» адставалі ад супернікаў ужо не з такім вялікім адрывам - 18:25.

А напачатку другой чвэрці ад 15-ачковай перавагі гаспадароў не засталося амаль нічога: спачатку Дзмітрый Паляшчук трапіў з перыметра, потым пасля перадачы Адамавіча закінуў трохачковы Крыс Чараповіч - і «Цмоки» прайгравалі ўсяго «-1». «Ніжні» зрабіў яшчэ адзін рывок, прымусіўшы Аляксандра Круцікава ўзяць тайм-аўт пры 31:39 не на нашу карысць. І ўсе ж канцоўка першай паловы засталася за «Цмокамі», якія выйшлі наперад за некалькі секунд да вялікага перапынку - 46:44.

Крыстафер Чараповіч і Дэвід Кравіш на дваіх набралі 29 ачкоў, а Дзмітрый Паляшчук сабраў 6 падбораў. На рахунку Дэвона Садлера былі 7 ачкоў і 6 асістаў. Адзначым, што пасля першай чвэрці наша каманда мінімізавала колькасць страт, за кошт чаго і палепшыла свой наступ, набраўшы за другую 10-хвілінку 28 ачкоў.

Шчыльная гульня ў абароне дазволіла «Цмокам» адарвацца ў ліку пасля вялікага перапынку. Падначаленыя Аляксандра Круцікава выразна гулялі пры заслонах, падстрахоўвалі адзін аднаго і прымушалі баскетбалістаў НН рабіць складаныя кідкі. 3 перахопы «Цмоки-Мінск» і ачкі ў хуткім адрыве пасля іх вымусілі трэнерскі штаб гаспадароў спаліць два тайм-аўты адразу - 53:61. Праўда, да канцоўкі трэцяй чвэрці «Ніжні» падцягнуўся ў ліку і адставаў усяго на 3 ачкі.

У апошняй 10-хвілінцы мінчукі прымусілі пахвалявацца сваіх фанатаў, але дзякуючы пісьменным дзеянням у абароне здолелі ўтрымаць перавагу ў ліку. Дэвід Кравіш закінуў два «эндуана» на апошніх хвілінах, а яго каманда мела камфортныя «+11». У выніку «Цмокі» адсвяткавалі трэцюю перамогу ў Адзінай Лізе ВТБ - 91:82!

Лічба

91 - «Цмокі» прадэманстравалі свой лепшы наступ у Лізе ВТБ у гэтым сезоне. Крыстафер Чараповіч набраў 24 ачкі, Дэвід Кравіш - 23, Дэвон Садлер - 18!

Каментары

Галоўны трэнер «Ніжняга Ноўгарада» Зоран Лукіч:
— Яшчэ пасля нядаўняй перамогі ў Кубку Еўропы я сказаў, што мы ўсе яшчэ касмічна далёкае ад сур'ёзнага баскетбола, і мае словы пацвердзіліся сёння на пляцоўцы. Калі за пяць хвілін мы далі суперніку забіць чатыры ачкі, а ў астатнія 35 – 87 ачкоў, пра што тут можна казаць. Пасля замены стартавай пяцёркі гульцы, якія ўвайшлі, павінны былі дадаць энергіі, а адбылося роўна наадварот. Сёння супернік пакараў нас за нашу мяккую гульню.

Галоўны трэнер «Цмоки-Мінска» Аляксандр Круцікаў:
— Віншую сваю каманду з перамогай. Гэта быў цяжкі матч. Мы дрэнна пачалі: не спраўляліся ні на пік-н-ролах, ні на перыметры, ні пад кошам. Потым атрымалася крыху стабілізаваць гульню, і ўжо ў другой чвэрці злавілі свой рытм. Шмат далі забіць, але пры гэтым і самі трапілі. У другой палове мы валодалі ініцыятывай, і нават калі супернік вярнуўся, у нас атрымалася хутка патушыць пажар. Думаю, што менавіта варыянт з двума разыгрываючымі дапамог нам у канцоўцы.

Што далей?

«Цмокі» вяртаюцца ў Мінск, дзе ў сераду прымуць ізраільскую «Бней Герцлію» у матчы Кубка ФІБА-Еўропа. Гульня пройдзе ў Палацы спорту і пачнецца ў 21:15. У гэты раз уваход на арэну вольны!

Ніжні Ноўгарад - Цмокі-Мінск - 82:91 (25-18, 19-28, 17-18, 21-27)
Цмокі-Мінск: Чараповіч (24 + 6 падбораў), Кравіш (23 + 5 падбораў), Садлер (18 + 6 перадач + 5 падбораў), Паляшчук (10 + 9 падбораў), Адамавіч (5 + 6 перадач), Мешчаракоў (4), Кудраўцаў (4), Семянюк (3), Салаш (0), Трасцінецкі (0).